Bezpieczne wyjście na dach – jak je zapewnić?

Dom z drewna w trakcie budowy
Dom z drewna bez pozwolenia – czym to grozi?
14 listopada 2019
Skończony dom z drewna
Domy z drewna budujemy na lata. To gwarancja jakości i niepowtarzalnego klimatu. Jak wyglądają domy z drewna?
3 marca 2020
dachy domów drewnianych

Zgodnie z prawem budowlanym, całoroczne domy z drewna oraz domy murowane muszą mieć zapewnione wyjście na dach, jeśli mają dwie lub więcej kondygnacje naziemne. Konieczność instalacji pojawia się również gdy spadek dachu wynosi więcej niż 25% oraz gdy jest on pokryty łamliwymi materiałami. W jaki sposób zapewnić bezpieczne wyjście?

Czyszczenie komina oraz naprawa dachu to czynności, które wymagają zapewnienia bezpiecznego wyjścia na szczyt domu. Jest ono niezbędne w każdym budynku, dlatego warto pomyśleć o nim już na etapie projektowania, gdyż instalacja w późniejszym terminie jest nie tylko bardziej kłopotliwa, ale również bardziej kosztowna. Należy pamiętać, iż w przypadku braku odpowiedniego wyjścia, kominiarze czy osoby zajmujące się montażem anteny telewizyjnej mogą odmówić zrealizowania usługi.

Czym charakteryzują się wyłazy dachowe?

Wyłazy dachowe są zbliżone swoim wyglądem i konstrukcją do okien połaciowych. Ich zadaniem jest zapewnienie wygodnego i bezpiecznego wyjścia na dach, bez ryzyka uszkodzenia okien oraz ścian. Elementy tego typu mogą być wykonane z drewna, PVC, a także aluminium, dzięki czemu ich dopasowanie do pokrycia oraz okien dachowych nie stanowi problemu. W zależności od konkretnego modelu, otwierają się do góry, dołu lub na boki. Najbardziej uniwersalne i funkcjonalne egzemplarze mają możliwość otwierania się w różne strony. Jeśli interesują nas całoroczne domy z drewna ze skośnym dachem, należy wybrać wyłaz pasujący do tego typu konstrukcji. To samo tyczy się dachów płaskich. Wyjście może mieć różne wymiary, dlatego warto dopasować je do swoich preferencji.

Wyłaz dachowy a rodzaj pomieszczenia

Duży wpływ na wybór odpowiedniego wyłazu ma rodzaj pomieszczenia, w którym zostanie on zamontowany. Jeśli będzie to strych lub poddasze nieużytkowe, czyli miejsca nieogrzewane, można zdecydować się na instalację tzw. wyłazu zimnego, który został wyposażony w zwykłe szyby. W tym przypadku bowiem kwestie związane z termoizolacyjnością nie mają większego znaczenia. Należy jednak zwrócić uwagę na jakość konkretnego modelu. Dobrze zainwestować w egzemplarze o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne. Posiadają one bowiem szyby hartowane, dzięki którym nawet silne gradobicie nie uszkodzi ich powierzchni.

Zaletą wyjść zimnych jest doświetlenie wnętrza oraz możliwość jego przewietrzenia. W przypadku instalacji wyłazu w pomieszczeniu użytkowym, które jest ogrzewane, należy zaopatrzyć się w model z szybami termoizolacyjnymi. Mają one najczęściej takie same parametry jak tradycyjne okna i również świetnie doświetlają wnętrze.

Kiedy należy zamontować ławę kominiarską?

W przypadku dachów o spadku większym niż 25% lub pokrytych łamliwym materiałem, należy zapewnić bezpieczny dostęp do komina i innych urządzeń znajdujących się na dachu. W tym celu warto zamontować na jego powierzchni specjalne ławy lub stopnie kominiarskie, umożliwiające bezpieczne poruszanie się. Ich dobór zależy od rodzaju pokrycia oraz wielkości spadku. Zazwyczaj wyróżniają się one ażurową powierzchnią, która zabezpiecza przed gromadzeniem się śniegu. Decydując się na całoroczne domy z drewna, warto na etapie projektowania zadecydować o rozmieszczeniu stopni. W pobliżu komina trzeba z kolei zamontować ławę, na której można bezpiecznie stanąć i wykonać niezbędne prace. Elementów tego typu nie montuje się do pokrycia, tylko do znajdującej się pod nim powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *