Budowa domów drewnianych – fakty i mity

termoizolacja PUR
Pianka PUR a wilgoć – czy chłonie ona wodę?
22 marca 2019
domy ogrodowe wielkopolska
Jak urządzić drewniany dom ogrodowy?
26 kwietnia 2019
Dom z drewna w trakcie budowy

Kwestia budowy domu z drewna budzi wiele emocji. Wśród opinii można znaleźć zarówno te bardzo negatywne, jak i wychwalające liczne zalety takiego rozwiązania. W związku z tym może pojawić się pytanie – gdzie leży prawda i czy rzeczywiście całoroczne domy z drewna są rozwiązaniem optymalnym? Oto najpopularniejsze fakty i mity!

Domy z drewna można wybudować szybko

Faktem jest, że dom z drewna można wznieść w zaledwie kilka tygodni. Bale dostarczane są na teren budowy zazwyczaj ze wstępnymi nacięciami, dzięki czemu można dopasowywać je niczym klocki przy pomocy dźwigu oraz przy użyciu takich narzędzi jak piła czy nacinarka. Warto jednak pamiętać, że sama konstrukcja naziemna to nie wszystko. Konieczne jest jeszcze wykonanie odpowiednich ław czy płyt fundamentowych, które powstają dopiero po podjęciu prac ziemnych. Wylany beton wymaga ponadto odczekania prawie 30 dni, nim osiągnie pełną wytrzymałość. W ten sposób cały proces budowy domu znacznie się wydłuża. Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu do wznoszenia domów wykonanych z innych surowców wciąż jest to jednak krótki okres czasu.

Dom z drewna to wysokie ryzyko zagrożenia pożarem

Nie ulega wątpliwości, że drewno jest łatwopalne. Nie oznacza to jednak, że dom z bali drewnianych ma szansę łatwo stać się wielkim ogniskiem. Drewno używane do budowy domów musi bowiem zostać zabezpieczone ogniowo poprzez użycie odpowiednich preparatów. Wprawdzie budynek nie stanie się wtedy całkowicie niepalny, jednak ryzyko pożaru znacznie zmaleje. Pod warunkiem zachowywania takich samych standardów ostrożności jak w innych domach nie ma powodów do obaw.

Dom z drewna to oszczędność

Kwestia kosztów związanych z budową domu jest ściśle powiązana z czasem trwania procesu budowlanego. Mimo tego, że bardzo często producenci czy wykonawcy przy podawaniu ceny prac nie uwzględniają wykopu i fundamentów, w ostatecznym rozrachunku drewniane domy i tak są tańsze. Wiąże się to właśnie z możliwością ograniczenia opłat za pracę fizyczną czy pracę maszyn ze względu na szybszy czas budowy. Warto wziąć jednak pod uwagę także koszty eksploatacji budynku, które w przypadku domów drewnianych mogą być o kilka procent wyższe niż w domach tradycyjnych. Wydatki mogą wzrosnąć także na przykład, gdy pojawi się chęć posiadania piwnicy. Musi być ona bowiem murowana, co wiąże się z bardziej skomplikowanym projektem i dłuższym czasem budowy.

Drewniane domy nie mogą być całoroczne

Domy z drewna kojarzą się przede wszystkim z odpoczynkiem w wakacje. Tymczasem wcale tak nie jest. Nowoczesne technologie pozwalają na tworzenie całorocznych domów z drewnianych bali, w których z powodzeniem można mieszkać przez cały rok. Konstrukcje są nie tylko bezpieczne, ale też ciepłe, a ponadto zapewniają komfort dzięki właściwej izolacji i ogrzewaniu.

Domy z drewna nie sprawdzą się w niskich temperaturach

Kolejny mit dotyczy rzekomego zamarzania domów. Oczywiście, jeśli drewno będzie źle izolowane albo dom zostanie wybudowany z drewna niskiej jakości, mogą pojawić się problemy. Tego rodzaju konstrukcja prawdopodobnie będzie przemarzać, a w zimie nie zdoła utrzymać ciepła, w związku z czym mieszkańcy będą odczuwać duży dyskomfort. Wszystko zależy jednak właśnie od jakości wykonania. Jeśli realizacją projektu zajmą się profesjonaliści, a do wzniesienia konstrukcji zastosuje się odpowiednie materiały, takie problemy na pewno się nie pojawią. Wystarczy więc wybrać zaufaną firmę, która zna się na swojej pracy i dysponuje odpowiednią wiedzą, a także starannie dobrać materiały izolacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *