Całoroczne domy z drewna – ogólne koszty budowy

domy ogrodowe wielkopolska
Jak urządzić drewniany dom ogrodowy?
26 kwietnia 2019
domy letniskowe drewniane wielkopolska
Czy drewno ma właściwości relaksacyjne?
22 maja 2019
Dom z drewna w trakcie budowy zimą

Drewno stało się bardzo popularnym budulcem domów całorocznych. Ludzie poszukują materiałów ekologicznych, dzięki którym w ich przyszłym domu będzie panował przyjemny i zdrowy klimat. Nie bez znaczenia są również koszty, czas budowy, czy stosunkowo prosta technologia, pozwalająca postawić dom bez dodatkowych kosztów. Jak kształtują się ceny budowy całorocznego domu z drewna? Czy jest to opcja ekonomiczna, czy wręcz przeciwnie?

Coraz popularniejsze domy z drewna całoroczne

Jeszcze do niedawna drewniane domki kojarzyły się głównie z tymi budowanymi na wakacje. Chatki z drewna są przecież tak popularne chociażby w Bieszczadach, na Podhalu czy w Beskidzie, ale też w wielu innych częściach Polski – nad jeziorami czy nad morzem. Drewniane domy mają niesamowity klimat – są przytulne, odpowiednio ocieplone – niezwykle klimatyczne i ciepłe nawet zimą. To właśnie wpłynęło na zainteresowanie całorocznymi domami z drewna, których budową zajmuje się coraz więcej firm. Większość z nich wypracowała swoje własne standardy pracy, dostosowując rzecz jasna powszechnie znane technologie, jednak łącząc to wszystko z wymaganiami konkretnych klientów.

To właśnie dzięki temu domy z drewna całoroczne łączą w sobie ekologiczne aspekty, prozdrowotny wpływ na funkcjonowanie człowieka, ale też nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu są to na przykład domy energooszczędne, stosunkowo tanie w utrzymaniu.

Ogólne koszty budowy domu całorocznego z drewna

Przechodząc jednak do sedna sprawy – jak kształtują się ogólne koszty budowy domu z drewna, w którym można mieszkać przez cały rok? Na koszty ma wpływ co najmniej kilka czynników, dlatego też ostateczne ceny domów mogą się wahać. W internecie nie trudno znaleźć oferty, zgodnie z którymi można wybudować dom drewniany całoroczny już za mniej niż 100 000 zł. Analizując jednak strony internetowe poszczególnych producentów oraz wykonawców, w oczy rzuca się spora rozbieżność cen – często ogólne koszty sięgają nawet 200 000 zł. To co różnicuje koszty to między innymi technologia budowy. domy szkieletowe są z reguły prostsze do budowy – można wznieść je szybciej i wygeneruje to mniejsze koszty niż w domy z bali. Domy z bali to droga technologia, wciąż mało popularna w naszym kraju, częściej stosowana do wzniesienia domów letniskowych.

Konstrukcja budynku oraz wykończenie

To co bardzo pozytywnie wpływa na zmniejszenie kosztów budowy domu całorocznego z drewna to możliwość wykonania mniejszych fundamentów. Węższe fundamenty utrzymają stosunkowo lekką konstrukcję domu, dzięki czemu można zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. Kolejny czynnik wpływający na obniżenie kosztów budowy to stosunkowo prosta konstrukcja. Drewniane domy wyglądają atrakcyjnie nawet wtedy, gdy są zwykłą prostą bryłą – jest to wręcz ich najmocniejszą cechą. Dzięki temu nawiązują do tak popularnego minimalizm, również w przypadku architektury. Sam sposób wykończenia domów drewnianych również nie generuje tak dużych kosztów, łatwo pociągnąć w nich instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną.

Koszty materiału

Spore koszty generuje oczywiście również sam materiał czyli drewno. Tutaj również można zaoszczędzić i kupić materiał gorszej jakości, lub też zdecydować się na drewno najwyższej jakości, posiadający odpowiednie parametry potrzebne do wykorzystania go podczas budowy. Ceny domu całorocznego z drewna kształtują się zatem w zależności od wybranej technologii, jednak generalnie należą do niższych niż w przypadku budowy domu murowanego. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że tego typu domy można wybudować szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *