Całoroczne domy z drewna – ogólne koszty budowy

domy ogrodowe wielkopolska
Jak urządzić drewniany dom ogrodowy?
26 kwietnia 2019
domy letniskowe drewniane wielkopolska
Czy drewno ma właściwości relaksacyjne?
22 maja 2019
Dom z drewna w trakcie budowy zimą

Drewno stało się bardzo popularnym budulcem domów całorocznych. Ludzie poszukują materiałów ekologicznych, dzięki którym w ich przyszłym domu będzie panował przyjemny i zdrowy klimat. Nie bez znaczenia są również koszty, czas budowy, czy stosunkowo prosta technologia, pozwalająca postawić dom bez dodatkowych kosztów. Jak kształtują się ceny budowy całorocznego domu z drewna? Czy jest to opcja ekonomiczna, czy wręcz przeciwnie?

Coraz popularniejsze domy z drewna całoroczne

Jeszcze do niedawna drewniane domki kojarzyły się głównie z tymi budowanymi na wakacje. Chatki z drewna są przecież tak popularne chociażby w Bieszczadach, na Podhalu czy w Beskidzie, ale też w wielu innych częściach Polski – nad jeziorami czy nad morzem. Drewniane domy mają niesamowity klimat – są przytulne, odpowiednio ocieplone – niezwykle klimatyczne i ciepłe nawet zimą. To właśnie wpłynęło na zainteresowanie całorocznymi domami z drewna, których budową zajmuje się coraz więcej firm. Większość z nich wypracowała swoje własne standardy pracy, dostosowując rzecz jasna powszechnie znane technologie, jednak łącząc to wszystko z wymaganiami konkretnych klientów.

To właśnie dzięki temu domy z drewna całoroczne łączą w sobie ekologiczne aspekty, prozdrowotny wpływ na funkcjonowanie człowieka, ale też nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu są to na przykład domy energooszczędne, stosunkowo tanie w utrzymaniu.

Ogólne koszty budowy domu całorocznego z drewna

Przechodząc jednak do sedna sprawy – jak kształtują się ogólne koszty budowy domu z drewna, w którym można mieszkać przez cały rok? Na koszty ma wpływ co najmniej kilka czynników, dlatego też ostateczne ceny domów mogą się wahać. W internecie nie trudno znaleźć oferty, zgodnie z którymi można wybudować dom drewniany całoroczny już za mniej niż 100 000 zł. Analizując jednak strony internetowe poszczególnych producentów oraz wykonawców, w oczy rzuca się spora rozbieżność cen – często ogólne koszty sięgają nawet 200 000 zł. To co różnicuje koszty to między innymi technologia budowy. domy szkieletowe są z reguły prostsze do budowy – można wznieść je szybciej i wygeneruje to mniejsze koszty niż w domy z bali. Domy z bali to droga technologia, wciąż mało popularna w naszym kraju, częściej stosowana do wzniesienia domów letniskowych.

Konstrukcja budynku oraz wykończenie

To co bardzo pozytywnie wpływa na zmniejszenie kosztów budowy domu całorocznego z drewna to możliwość wykonania mniejszych fundamentów. Węższe fundamenty utrzymają stosunkowo lekką konstrukcję domu, dzięki czemu można zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. Kolejny czynnik wpływający na obniżenie kosztów budowy to stosunkowo prosta konstrukcja. Drewniane domy wyglądają atrakcyjnie nawet wtedy, gdy są zwykłą prostą bryłą – jest to wręcz ich najmocniejszą cechą. Dzięki temu nawiązują do tak popularnego minimalizm, również w przypadku architektury. Sam sposób wykończenia domów drewnianych również nie generuje tak dużych kosztów, łatwo pociągnąć w nich instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną.

Koszty materiału

Spore koszty generuje oczywiście również sam materiał czyli drewno. Tutaj również można zaoszczędzić i kupić materiał gorszej jakości, lub też zdecydować się na drewno najwyższej jakości, posiadający odpowiednie parametry potrzebne do wykorzystania go podczas budowy. Ceny domu całorocznego z drewna kształtują się zatem w zależności od wybranej technologii, jednak generalnie należą do niższych niż w przypadku budowy domu murowanego. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że tego typu domy można wybudować szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *