Czy drewniany dom może być energooszczędny?

całoroczne domy z drewna Szczecin
Dom z drewna – urządzanie wnętrza
8 stycznia 2019
Domy ogrodowe zachodniopomorskie
Domek ogrodowy dla dziecka – dlaczego warto?
13 lutego 2019
całoroczne domy drewniane zachodniopomorskie

Decyzję co do budowy lub kupna domu gotowego podejmujemy raczej rzadko w naszym życiu – nie mamy szansy przebierania w ofertach wśród kilkuhektarowych posiadłości na Florydzie, no chyba, że jesteśmy amerykańskimi celebrytami lub multimilionerami. Natomiast z pewnością, za względnie niewielkie pieniądze, możemy zastanowić się nad zakupem domku, nie tylko przyjaznego dla nas i środowiska, ale również wyjątkowo trwałego i zaskakująco energooszczędnego.

Dom murowany czy dom drewniany – co wybrać?

Nie tylko przez cały okres realnego socjalizmu (epoka betonu i stali w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym), ale także i w latach dziewięćdziesiątych pokutowała w naszej mentalności tendencja, iż tylko dom budowany z takich materiałów jak cegła, pustak lub też składane komponenty betonowe, jest wart zachodu. Istniało, bowiem przeświadczenie, iż będzie tani, trwały i szybko wzniesiony. I jakkolwiek w epoce wiecznej reglamentacji, gdy niemal wszystkiego okresowo brakowało lub było drogie (przykładowo, słynną odbudowę Warszawy oparto jeszcze na czerwonej cegle, potem z czasem w następnych dziesięcioleciach wypartą przez tańsze w produkcji pustaki) takie podejście jeszcze można było tłumaczyć. To współcześnie winniśmy z większą uwagą zatrzymywać się nad decyzją „w czym” (jakim budynku) i „z czego” (będzie wyprodukowany), będziemy mieszkać.

Wyśmiewane przecież przez ideologów peerelowskich, kreujących nowy, powojenny styl życia codziennego Polaków, domy budowane z drewna jako relikt dawnych epok, należące do odchodzącego podobno w niebyt świata zacofanej wsi, tak naprawdę dziś wyznaczają standardy zdrowego i ekologicznego budownictwa jednorodzinnego. Myli się, bowiem ten, kto sądzi, że dom drewniany można sobie postawić nad jeziorem z przeznaczeniem tylko na sezon letni, że są one nietrwałe lub nieocieplone. Pokutuje również nadal błędne przeświadczenie, iż nie spełnią wymagań całorocznego, rodzinnego ogniska domowego albo ze szkieletu drewnianego można postawić wyłącznie obiekt parterowy, fatalną estetyką przypominający niskie, pseudomieszkalne bungalowy stawiane niekiedy na działkach podmiejskich.

Czym charakteryzują się domy drewniane?

Zastanówmy się więc pokrótce, jakimi wyjątkowymi cechami charakteryzują się standardowe domy drewniane całoroczne:

Domy drewniane jednorodzinne są wykonywane najczęściej w technologii konstrukcji szkieletowej, przy czym ściany budynku mogą być wykonane dwojako; albo z bala drewnianego, najczęściej z drewna świerkowego (oprócz świerku syberyjskiego stosuje się też jodłę, sosnę o wilgotności 16-18%) o grubości około 60-100 mm, albo ściany elewacji obłożone są deską obiciową.

• Drewno drzew iglastych stosuje się także przy konstrukcjach dachowych, do produkcji desek podłogowych, najlepiej nadaje się drewno drzew liściastych, jest ono dość łatwe w obróbce i wytrzymałe.

• Zarówno przy deskach, jak i balach tworzących ścianę stosuję się oczywiście wełnę mineralną oraz warstwę folii wiatroizolacyjnej, piankę poliuretanową, folię paroprzepuszczalną i warstwę styropianu. Przyczynia się to do zachowania energii cieplnej wewnątrz budynku.

• Na zewnątrz wykończeniowo stosuje się tynk akrylowy lub mineralny (także cegłę klinkierową), natomiast wewnątrz ścianę tworzy się z płyt kartonowo gipsowych lub z deski boazeryjnej.

• Przy izolacji stropów i poddasza również wykorzystywana jest paroizolacja wraz z wełną mineralną.

Pokrycie dachu to pole do popisu wyobraźni projektanta i wykonawcy – można ułożyć zwykłą blachę dachową, dachówki ceramiczne, bitumiczne lub nawet – jeśli inwestor dysponuje zasobnymi funduszami – gont drewniany, strzechę z trzciny (te ostatnie stosuje się w stylizowanych na dawne wiejskie gospody i karczmy).

• W przypadku zastosowania wspomnianych już powyżej bali drewnianych są one w procesie produkcji wstępnie suszone w specjalnych komorach, potem z czterech stron strugane, z fazowanymi krawędziami, łączone natomiast w swoistych połączeniach „pióro-wpust”.

• Większość firm stawiających domy drewniane całoroczne stara się używać najwięcej drewna litego, przy mniejszym udziale prefabrykatów. Nie tylko wzmacnia to konstrukcję, lecz również przyczynia się do zachowania ekologii budynku.

Proces wznoszenia budynku drewnianego jest nieporównanie szybszy (od kilkunastu dni do 3 miesięcy lub nawet 30 dni, jeśli nastąpi podział zadań pomiędzy wyspecjalizowane ekipy), a sam dom drewniany może być wzniesiony w każdym sezonie roku.

Drewniane domy ekologiczne

Całoroczne domy drewniane z pewnością mogą być konstrukcjami bardzo ekologicznymi, zastosowanie materiałów szkodliwych dla środowiska zostało w nich ograniczone do minimum. Są także najzdrowszym budownictwem dla polskiej rodziny, bowiem producenci starają się nie używać płyt OSB czy papy.

Na szeroką skalę stosuje się też już w tej branży impregnaty ekologiczne (np. do wzmocnienia wzmiankowanej strzechy czy gontów). Zastosowanie opisanych powyżej surowców i półfabrykatów stwarza nie tylko optymalny mikroklimat, powstały dzięki świetnej wentylacji ścian, ale przede wszystkim sprzyja wysokiej energooszczędności. Trzeba zaznaczyć, że przy produkcji szkieletowej można użyć izolację cieplną z wełny mineralnej o grubości od 140 do nawet 250 mm, co niepomiernie zmniejsza straty ciepła.

Należy także pamiętać o czynnikach dodatkowych, jak: położenie domu i działki względem przebiegu słońca, stopień szczelności okien i drzwi oraz rodzaj zastosowanej wentylacji. Zaczynając od tej ostatniej kwestii, by zapobiec zaistnieniu „słoika” wewnątrz pomieszczeń (nagromadzeniu wilgoci, dwutlenku węgla i tym samym obniżeniu parametrów cieplnych – zwiększeniu zużycia energii do ogrzania powietrza) najlepiej jest zastosować typ wentylacji mechanicznej, optymalna byłaby wentylacja nawiewowo-wywiewna z rekuperacją.

Jeśli natomiast chodzi o nasłonecznienie, najlepszą byłaby działka bez naturalnych lub sztucznych przeszkód od strony południowej, przy jednoczesnym zacienieniu łazienki i przyszłej sypialni. Zastosowanie drzwi i okien o wysokiej szczelności i wysokich wartościach izolacyjnych (warto przemyśleć kwestię zakupu okien np. trzy-szybowych) również zmniejszy utraty energii cieplej.

Domy drewniane całoroczne

Są to przede wszystkim domy trwałe, solidnie wykonane, a przy tym posiadające wysokie walory estetyczne i co najważniejsze ekologiczne, a więc bezpieczne i zdrowe, zarówno dla jego mieszkańców jak i środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *