Czy pianka PUR jest szkodliwa?

termoizolacja PUR
Pianka czy wełna? Który materiał lepszy do ocieplania?
15 października 2018
Dom z drewna w trakcie budowy
Domy całoroczne – jakie drewno wybrać?
8 listopada 2018
Pianka Pur

To jedno z podstawowych pytań, jakie klienci zadają, kiedy pada propozycja ocieplania pianką PUR. Mitów w internecie krąży wiele i mimo iż możemy natknąć się na problematyczne filmiki z niewłaściwie położoną i dobraną pianką to nie oznacza, że materiał jest szkodliwy. Sprawdź, na co uważać i kiedy możesz czuć się bezpieczny.

Ocieplanie wełną szklaną jest dość głęboko zakorzenionym sposobem izolacji w Polsce, które ciężko jest zastąpić. Kiedy przychodzi „nowe” z „zachodu”, wielu fachowców kwestionuje zmianę, uważając że najlepsze sposoby to te sprawdzone stosowane od lat. Czy słusznie? Naszym zdaniem nie. Oczywiście wykorzystanie materiałów z niepewnych źródeł i wykonywanie działań niezgodnie z normami jest niebezpieczne, ale pianki PUR z atestami PZH (Państwowego Zakładu Higieny) dopuszczalnymi na terenie państw zrzeszonych UE są całkowicie bezpieczne i nie generują żadnego ryzyka.

Pianka PUR – skąd negatywne opinie?

Zazwyczaj negatywy wiążą się z nieświadomością na poziomie doboru, montażu, ale i podczas analizy składu materiału. Słysząc pianka poliuretanowa, wiele osób upraszcza schemat, określając budulec o pochodzeniu sztucznym jako „chemia”, a jak powszechnie wiadomo staramy się wystrzegać substancji chemicznych, ponieważ zazwyczaj są szkodliwe. Pianka PUR to połączenie dwóch składników żywicy (poliol) oraz utwardzacza (izocyjanian), czyli związki chemiczne, które są powszechnie stosowane w wielu realizacjach wykorzystywanych w życiu codziennym do produkcji od podeszew butów po elementy zawieszenia samochodów — oraz różnego rodzaju pianek opartych na żywicach poliuretanowych. Są absolutnie bezpieczne.

Dlaczego montaż pianki PUR jest wykonywany w odzieży zabezpieczającej?

Jednym z argumentów przeciwników piany PUR jest fakt, iż podczas jej montażu specjaliści są zabezpieczenie specjalną odzieżą i maską ochronną. Stąd wniosek o domniemanej szkodliwości. Owszem zabezpieczenie jest potrzebne, ale z uwagi na sam proces montażu pianki PUR. Wówczas nie jest ona w postaci stałej, a kształt zbitej masy przyjmuje dopiero pod ciśnieniem. W celu ochrony dróg oddechowych stosowane są zabezpieczenia w postaci masek.

Podsumowując

Pianka PUR ze sprawdzonych źródeł jest całkowicie bezpiecznym materiałem izolacyjnym. Ociepla i dodatkowo zabezpiecza konstrukcje przed działaniem oparów i pary wodnej, które są bezpośrednia przyczyna powstawania szkodliwych grzybów i pleśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *