Drewniany dom ogrodowy dzięki swojej praktyczności, ekologicznym właściwościom, a także wyjątkowemu urokowi zyskuje na coraz większej popularności w naszym kraju. Drewno to jeden z najlepszych materiałów budowlanych, ponieważ jest bardzo trwały, dobrze izoluje ciepło, a sama budowa domu całorocznego, letniskowego lub ogrodowego trwa wyjątkowo szybko. Jest to jednak surowiec naturalny, dlatego należy o niego odpowiednio dbać, aby był wytrzymały i starczał na długie lata. Jedną z form zabezpieczenia drewna przed wilgocią jest na pewno jego właściwe malowanie.
Nie ważne czy to całoroczny dom drewniany, czy niewielkie domy ogrodowe – aby drewno zachowało świeżość i swoje piękno, należy je regularnie malować. Malowanie drewna zabezpiecza go przed wilgocią, zagrzybieniem, a nawet przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ochrona raz pomalowanego drewna trwa przez około 5 lat. Można to podwoić – wystarczy przed malowaniem pokryć go warstwą impregnacyjną.
Do malowania domów drewnianych najlepiej jest stosować pistolet natryskowy. Ostatecznie można użyć pędzla lub wałka, ale istnieje szansa, że pokrycie może być nierównomierne i niedokładne. Drewno posiada bowiem porowatą strukturę, dlatego pistolet natryskowy ma możliwość dokładnie wypełnić farbą wszelkie nierówności, dzięki czemu ochrona drewna będzie skuteczniejsza.
Farby są najtrwalszą metodą zabezpieczenia drewna. Są jednak o tyle kontrowersyjne, że pokrywają w całości jego naturalny wygląd, czyli charakterystyczne słoje. To, czy będzie nam to przeszkadzało, zależy tylko od nas samych.
Na rynku występują farby do malowania wewnątrz i zewnątrz. W tym artykule opisujemy malowanie zewnętrzne domu ogrodowego, dlatego w tym przypadku należy szukać tego rodzaju farb. Do malowania drewna zaleca się farby akrylowe, olejne, alkidowo-olejne oraz po protu alkidowe. Duża część specjalistów zaleca zastosowanie farb akrylowych, głównie z powodu ich szybkiego schnięcia oraz braku związków toksycznych w ich składzie. Malowanie tym rodzajem farb natomiast wymaga uprzedniego nałożenia podkładu, więc trzeba się przygotować na podwójną robotę.
Farby alkidowo-olejne z kolei schną około dobę. Są jednak bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Alkidowe farby natomiast – ze względu na mniejszą zawartość oleju – dobrze chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ostatnie z wymienionych farb, czyli farby olejne, produkowane są na bazie oleju lnianego. Schną około 6 godzin, są odporne na wodę i promieniowanie ultrafioletowe.
Innym środkiem do malowania drewnianych domów są bejce. Wyróżniają się na tle farb tym, że nie pokrywają rysunku słojów. Wnikają one głęboko w strukturę drewna, zachowując jego naturalny wygląd. Są bezbarwne, ale zmieniają kolor drewna na ciemniejszy. Bejce mają wiele pomocnych właściwości – są odporne na promieniowanie słoneczne, dzięki czemu drewno nie blaknie pod wpływem słońca. Może również zapobiegać rozwojowi grzybów, jeżeli ma w składzie dodatkowe środki powstrzymujące rozwój mikroflory. Wśród rodzajów bejc wyróżnić można bejce akrylowe, olejne, alkilowe i poliuretanowe.
Aby skutecznie ochronić drewno za pomocą bejca najlepiej jest nałożyć przynajmniej dwie jego warstwy. Musi on bowiem głęboko wniknąć w strukturę drewna, stąd taka konieczność.
Zgodnie ze swoją nazwą lakierobejce są połączeniem bejcy i lakieru. Nazywane są także lazurami. Kupno lakierobejca musi być głęboko przemyślane, ponieważ nie ma jego wersji uniwersalnej. Lazury są dopasowane do odpowiedniego rodzaju drewna i miejsca, gdzie mają być zastosowane.
Są odporne na promieniowanie UV i wilgoć. Część z nich posiada właściwości przeciwgrzybiczne, ale nie wszystkie. Do konserwacji drewna warto jednak poszukać takich lakierobejcy, które zapewniają ochronę przed mikroflorą. Dzięki nim drewno wygląda na świeże i zadbane, jednocześnie go impregnując. W dodatku nie tworzą zacieków oraz nie kapią. Lakierobejce występują w postaci: alkilowych, skidowo-uretanowych i poliuteranowych.