Czym pomalować dom ogrodowy?

domy ogrodowe zachodniopomorskie
Jak zabezpieczyć dom ogrodowy na zimę?
27 grudnia 2018
całoroczne domy z drewna Szczecin
Dom z drewna – urządzanie wnętrza
8 stycznia 2019
domy ogrodowe wielkopolska

Drewniany dom ogrodowy dzięki swojej praktyczności, ekologicznym właściwościom, a także wyjątkowemu urokowi zyskuje na coraz większej popularności w naszym kraju. Drewno to jeden z najlepszych materiałów budowlanych, ponieważ jest bardzo trwały, dobrze izoluje ciepło, a sama budowa domu całorocznego, letniskowego lub ogrodowego trwa wyjątkowo szybko. Jest to jednak surowiec naturalny, dlatego należy o niego odpowiednio dbać, aby był wytrzymały i starczał na długie lata. Jedną z form zabezpieczenia drewna przed wilgocią jest na pewno jego właściwe malowanie.

Malowanie domów drewnianych – cel

Nie ważne czy to całoroczny dom drewniany, czy niewielkie domy ogrodowe – aby drewno zachowało świeżość i swoje piękno, należy je regularnie malować. Malowanie drewna zabezpiecza go przed wilgocią, zagrzybieniem, a nawet przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ochrona raz pomalowanego drewna trwa przez około 5 lat. Można to podwoić – wystarczy przed malowaniem pokryć go warstwą impregnacyjną.

Malowanie domów drewnianych – narzędzia

Do malowania domów drewnianych najlepiej jest stosować pistolet natryskowy. Ostatecznie można użyć pędzla lub wałka, ale istnieje szansa, że pokrycie może być nierównomierne i niedokładne. Drewno posiada bowiem porowatą strukturę, dlatego pistolet natryskowy ma możliwość dokładnie wypełnić farbą wszelkie nierówności, dzięki czemu ochrona drewna będzie skuteczniejsza.

Farby do malowania domów drewnianych

Farby są najtrwalszą metodą zabezpieczenia drewna. Są jednak o tyle kontrowersyjne, że pokrywają w całości jego naturalny wygląd, czyli charakterystyczne słoje. To, czy będzie nam to przeszkadzało, zależy tylko od nas samych.

Na rynku występują farby do malowania wewnątrz i zewnątrz. W tym artykule opisujemy malowanie zewnętrzne domu ogrodowego, dlatego w tym przypadku należy szukać tego rodzaju farb. Do malowania drewna zaleca się farby akrylowe, olejne, alkidowo-olejne oraz po protu alkidowe. Duża część specjalistów zaleca zastosowanie farb akrylowych, głównie z powodu ich szybkiego schnięcia oraz braku związków toksycznych w ich składzie. Malowanie tym rodzajem farb natomiast wymaga uprzedniego nałożenia podkładu, więc trzeba się przygotować na podwójną robotę.

Farby alkidowo-olejne z kolei schną około dobę. Są jednak bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Alkidowe farby natomiast – ze względu na mniejszą zawartość oleju – dobrze chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ostatnie z wymienionych farb, czyli farby olejne, produkowane są na bazie oleju lnianego. Schną około 6 godzin, są odporne na wodę i promieniowanie ultrafioletowe.

Bejce do malowania

Innym środkiem do malowania drewnianych domów są bejce. Wyróżniają się na tle farb tym, że nie pokrywają rysunku słojów. Wnikają one głęboko w strukturę drewna, zachowując jego naturalny wygląd. Są bezbarwne, ale zmieniają kolor drewna na ciemniejszy. Bejce mają wiele pomocnych właściwości – są odporne na promieniowanie słoneczne, dzięki czemu drewno nie blaknie pod wpływem słońca. Może również zapobiegać rozwojowi grzybów, jeżeli ma w składzie dodatkowe środki powstrzymujące rozwój mikroflory. Wśród rodzajów bejc wyróżnić można bejce akrylowe, olejne, alkilowe i poliuretanowe.

Aby skutecznie ochronić drewno za pomocą bejca najlepiej jest nałożyć przynajmniej dwie jego warstwy. Musi on bowiem głęboko wniknąć w strukturę drewna, stąd taka konieczność.

Lakierobejce

Zgodnie ze swoją nazwą lakierobejce są połączeniem bejcy i lakieru. Nazywane są także lazurami. Kupno lakierobejca musi być głęboko przemyślane, ponieważ nie ma jego wersji uniwersalnej. Lazury są dopasowane do odpowiedniego rodzaju drewna i miejsca, gdzie mają być zastosowane.

Są odporne na promieniowanie UV i wilgoć. Część z nich posiada właściwości przeciwgrzybiczne, ale nie wszystkie. Do konserwacji drewna warto jednak poszukać takich lakierobejcy, które zapewniają ochronę przed mikroflorą. Dzięki nim drewno wygląda na świeże i zadbane, jednocześnie go impregnując. W dodatku nie tworzą zacieków oraz nie kapią. Lakierobejce występują w postaci: alkilowych, skidowo-uretanowych i poliuteranowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *