Dom z drewna bez pozwolenia – czym to grozi?

Główne zdjęcie domu z drewna
Jaka jest najlepsza pora na budowę domów z drewna?
8 października 2019
dachy domów drewnianych
Bezpieczne wyjście na dach – jak je zapewnić?
13 grudnia 2019
Dom z drewna w trakcie budowy

Dziś coraz większą popularnością cieszą się drewniane domy, które nie tylko gwarantują komfort i bezpieczeństwo, ale też wyróżniają się bardzo ciekawym wyglądem. Wielu ludzi decyduje się na ich budowę w ogrodzie, a niekiedy też na typowej działce budowlanej. Domy te różnią się wielkością i standardem. Nierzadko wykorzystywane są do całorocznego zamieszkania. Pytanie tylko – czy do rozpoczęcia budowy wymaga się pozwolenia? Wyjaśniamy poniżej.

Dom bez pozwolenia – konsekwencje samowoli

Według prawa samowola budowlana prowadzi do poważnych konsekwencji. Karą za takie postępowanie można być na przykład nakaz rozbiórki obiektu, co wiązałoby się automatycznie z poniesieniem ogromnych strat finansowych dla inwestora. Co więcej, takie zachowanie skończyć się może również postępowaniem sądowym, kończącym się:

  • grzywną,
  • ograniczeniem wolności,
  • karą więzienia do dwóch lat.

Czasem jednak nielegalna budowa domu może wymagać jedynie zalegalizowania. Trzeba w związku z tym spełnić szereg procedur i uzupełnić niezbędną dokumentację. Na szczęście nie jest to zbyt czasochłonne. Właściwie nie ma znaczenia, czy będzie to murowany dom, czy z drewna. Pozwolenie musi być. Aby mieć jednak pewność co do niezbędnych formalności, trzeba skonsultować ten temat ze specjalistą.

Dom drewniany bez pozwolenia – letniskowy i całoroczny

Jak się okazuje, istnieje możliwość budowy domu bez pozwolenia, zarówno letniskowego, jak i całorocznego. Wiąże się to jednak z szeregiem ograniczeń, o których warto wspomnieć, by uświadomić wszystkich, którzy planują wybudować dom z drewna na posiadanej już działce.

Dom z drewna letniskowy

Domki letniskowe nieprzekraczające wymiarem 35 metrów kwadratowych można budować zgodnie z uproszczoną metodą, czyli bez ubiegania się o pozwolenie, a jedynie zgłaszając budowę w Starostwie Powiatowym. Domki tego rodzaju mogą być przeznaczone na okres wiosenno-letni. Z uwagi na to, że to głównie te buduje się bez zbędnych pozwoleń, spotyka się je przeważnie na działkach za miastem.

Dom z drewna całoroczny

Domy z drewna całoroczne budowane bez pozwolenia wznoszone są w oparciu o technologię, która pozwala na ich eksploatację poza sezonem wiosenno-letnim. W tym przypadku również ich powierzchnia nie powinna przekraczać 35 metrów kwadratowych. W przeciwnym razie poza zgłoszeniem będzie trzeba załatwić specjalne pozwolenie na budowę.

Podsumowanie

Niektóre domy z drewna można budować na własnej działce bez zbędnych pozwoleń. Są jednak i takie, które pozwolenia wymagają. W przeciwnym razie inwestor będzie musiał zmierzyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Ważne jest wobec tego to, aby przed rozpoczęciem budowy zadbać o odpowiednią dokumentację. Sprawa budowy nawet domu z drewna sprawia ogromny trud. Choć obiekty te są dziś coraz popularniejsze, wiele osób kompletnie się na nich nie zna. Warto w takim razie poradzić się kogoś bardziej doświadczonego. Pomoc w tym zakresie może zapewnić nawet firma budowlana, która specjalizuje się w budowie domów z drewna.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy załatwianiu formalności albo na przykład nie wiesz, jakiej wielkości dom możesz zaprojektować, aby wybudować go bez zbędnego pozwolenia, skontaktuj się z nami. Jako firma budowlana z wieloletnim stażem doskonale się na tym znamy. Co więcej, jesteśmy w stanie zrealizować każdy projekt. Oferujemy kompleksową budowę domów drewnianych typu letni i całoroczny. Zapraszamy Cię serdecznie do kontaktu, podczas którego dowiesz się znacznie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *