Dom z drewna – urządzanie wnętrza

domy ogrodowe wielkopolska
Czym pomalować dom ogrodowy?
2 stycznia 2019
całoroczne domy drewniane zachodniopomorskie
Czy drewniany dom może być energooszczędny?
4 lutego 2019
całoroczne domy z drewna Szczecin

Całoroczne domy z drewna to marzenie wielu. Są piękne, ponadczasowe, ekologiczne i bardzo szybkie w budowie. Mają swój niepowtarzalny klimat, który kojarzy się z przytulnością i tradycją. Dlatego urządzenie wnętrza takiego domu powinno być równie wyjątkowe.

Postawienie domu drewnianego to jedno – jego wystrój i wykończenie to już co innego. Dla wielu jest to najprzyjemniejszy etap, bowiem załatwianie spraw związanych z budową (zakup działki, wybór projektu, realizacja itp.) może sprawić wiele problemów i wyrządzić sporo stresu. Urządzanie domu jest o tyle przyjemne, że urzeczywistnia wyczekiwane marzenie, jakim jest własny dom.

Niestety nie wszyscy mają dar dekoratora wnętrz, więc zaplanowanie wystroju każdego z pomieszczeń może się okazać równie stresujące, co budowa domu. Domy z drewna są w dodatku bardzo specyficzne, co może jeszcze bardziej przytłaczać. Czym się więc kierować, planując wnętrze swojego domu drewnianego?

Szukaj inspiracji

Każdy ma swoje wyobrażenia dotyczące tego, jak będzie wyglądał jego dom. Gdy jednak przychodzi do jego faktycznego urządzania, nie rzadko brakuje nam pomysłów, a ilość pokojów nas onieśmiela. Nie dość, że musi być ładnie, to jeszcze praktycznie – jak tego dokonać? Drewniane domy są szczególnym przypadkiem, a już zwłaszcza domy z bali, które potrafią być wyzwaniem nawet da doświadczonych projektantów wnętrz.

Przede wszystkim należy szukać inspiracji. W dzisiejszych czasach o to nie trudno – internet jest prawdziwą kopalnią pomysłów, również w temacie aranżacji wnętrz. Można oczywiście sięgnąć po tradycyjne katalogi i pisma wnętrzarskie, które posiadają wiele przydatnych rad. Wiele biur projektowych ma w swojej ofercie propozycje wystrojów w postaci wizualizacji.

Dobrym źródłem inspiracji potrafią być również rodzina i znajomi, zwłaszcza, jeżeli sami posiadają całoroczne domy drewniane. Jeżeli jednak nie mamy czasu ani pewności, że zdołamy urządzić swój dom we własnym zakresie, zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli projektantom wnętrz.

Domy szkieletowe = więcej możliwości

Podstawą domów szkieletowych jest to, że ich budowa opiera się na szkielecie drewnianym. Dzięki temu zarówno zewnętrzne ściany, jak i wewnętrzne mogą być w każdej możliwej postaci. Pozwala to na urządzenie swojego domu dosłownie tak, jak tego się chce. Warto jednak wyeksponować drewniany szkielet, bowiem to on jest głównym elementem całego domu, który się najbardziej wyróżnia. Miłośnicy tradycji połączonej z nowoczesnością będą na pewno zadowoleni z takiej aranżacji.

Tradycja zawsze w modzie

Całoroczne domy drewniane kojarzą się przede wszystkim z tradycyjnymi, wiejskimi chatami. Dlatego urządzenie go w takim stylu jest rzeczą wręcz naturalną. Wnętrza domów drewnianych mają swoisty, „toporny” charakter, dlatego zaleca się dekoracje i meble w stylu surowym i pozornie niewykończonym. Idealne będą przedmioty pochodzące ze sklepów, które sprzedają rzeczy używane i zabytkowe, z historią, często ręcznie malowane i składane. Najlepiej, jakby były wykonane z materiałów naturalnych, aby pasowały do klimatu całego domu.

Dom z bali, czyli połączenie tradycji z nowoczesnością

Domy z bali mają często „ciężkie” ściany, które mogą przytłaczać. Chcąc dać im więcej lekkości warto postawić na styl minimalistyczny – skandynawski na przykład. Ściany można pomalować na jasny, nawet biały kolor lub zestawić je z fragmentami wykonanymi z gipsu.

Oczywiście lepiej z tym nie przesadzać – celem posiadania domu drewnianego jest cieszenie się właśnie drewnem. Dlatego inną, równie udaną aranżacją jest styl ekologiczny. Proste, jasne meble będą skutecznie eksponować naturalne ściany, dodatkowo rozjaśniając całe pomieszczenie. Rośliny w całym domu i dodatki z naturalnych materiałów takich jak kamień, bawełna i len staną się udanym wykończeniem, łącząc w sobie elementy tradycji i nowoczesności.

1 Komentarz

  1. Honorata pisze:

    Bardzo podoba mi się takie połączenie drewna z nowoczesnymi oknami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *