Drewniane domy letniskowe a przepisy w 2019 roku

Domy ogrodowe zachodniopomorskie
Domek ogrodowy dla dziecka – dlaczego warto?
13 lutego 2019
termoizolacja PUR
Pianka PUR a wilgoć – czy chłonie ona wodę?
22 marca 2019
domy letniskowe drewniane wielkopolska

Posiadanie domku letniskowego poza miastem to marzenie wielu mieszczuchów, którzy weekendy chcą spędzać na łonie natur. Jak wygląda postawienie takiego domku od strony prawnej?

Domki letniskowe a prawo budowlane

Domek letniskowy to zgodnie z obowiązującym prawem niewielkie budowle parterowe o powierzchni nie przekraczającej 35 m2. Jego budowa nie wymaga pozwolenia na budowę, działka nie musi być uzbrojona, bo zgodnie z założeniem korzysta się z niego tylko sezonowo od wiosny do jesieni.

Przed przystąpieniem do budowy dobrze jest sprawdzić w urzędzie plan zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się z niego nie tylko o statusie własnej działki i działek sąsiednich, ale również o przewidywanej na nich zabudowie. To bardzo ważne, by nie okazało się, że w najbliższych latach planowana jest budowa ruchliwej autostrady lub jakaś inna duża inwestycja.

Jest to szczególnie ważne w przypadku zakupu nowej działki. Czasami może okazać się, że nie można na niej wybudować nawet małego domku np. ze względu na ochronę środowiska.

I kwestia bardzo ważna – domki letniskowe można budować na działkach rolnych, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze działka w planie zagospodarowania przestrzennego musi być określona jako zagrodowa, po drugie może być przekształcona z rolnej na działkę budowlaną.

Pomieszczenia w domku letniskowym muszą mieć wysokość 2,2 m. Poddasze musi być zgłoszone jako nieużytkowe. Budowa domu letniskowego nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia do urzędu. I tu procedura też jest znacznie prostsza niż w przypadku całorocznych domów mieszkalnych. Do zgłoszenia musi być dołączony dokument potwierdzający prawo do działki (akt własności lub umowa dzierżawy), termin rozpoczęcia prac, zakres prac, ich harmonogram oraz sposób wykonania. Do zgłoszenia należy dołączyć szkice i rysunki domku. Nie muszą być one wykonane przez osobę z uprawnieniami. Może być to np. szkic wykonany przez producenta domku.

Urząd ma 21 dni (termin skrócony z 30 dni) na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Po tym terminie można rozpocząć budowę.

Ostania nowelizacja (od 2019 r.) zmieniła także przepisy dotyczące odległości budowy domu od granic sąsiedniej działki lub lasu. Jeżeli plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza możliwość gęstej zabudowy to domy letniskowe drewniane (i nie tylko) mogą być stawiane w odległości 1,5 m lub w granicy działki ścianą bez okien i drzwi.

W przypadku, gdy w ścianie umieszczone są okna lub drzwi i będziemy chcieli domek wybudować w tych zmniejszonych odległościach konieczne będzie wystąpienie o zgodę na zatwierdzenie odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych.

W sytuacji, gdy chcemy wybudować drewniany dom letniskowy o większej powierzchni, kilku kondygnacjach lub całoroczny (bez względu) na powierzchnię konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę i spełnienie wszystkich warunków przewidzianych dla tej procedury.

Należy się wtedy zastanowić, nie lepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie budowy normalnego domu mieszkalnego. procedura będzie znacznie prostsza. Niższy będzie także w tym przypadku podatek od nieruchomości, który w przypadku domów letniskowych jest dziesięć razy wyższy od metra kwadratowego niż w przypadku standardowych domów mieszkalnych. Maksymalnie można postawić 1 domek letniskowy na każdych 500 m2 działki.

I wreszcie po pokonaniu wszystkich trudności i rozważeniu różnych wariantów można przystąpić do budowy wymarzonego domu letniskowego na działce. Do wyboru mamy gotowe domy letniskowe drewniane, które montowane są w kilka dni lub wybudować go tradycyjną metodą przez wybraną ekipę budowlaną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *