Drewno księżycowe – co to takiego?

domki ogrodowe
Projekt domku ogrodowego
12 lipca 2019
ocieplanie domu szkieletowego
Jak ocieplano domy w przeszłości?
13 sierpnia 2019
drewno księżycowe

Wiele osób na myśl o budowie domu wyobraża sobie beton, pustaki i cegły, a przecież budować można na różne sposoby i domy z bali coraz częściej pojawiające się w mieście Poznań i innych na terenie Polski, są tu świetnym przykładem. Domy z drewna to nie tylko te szeregowe. Decydując się na ten materiał, warto rozważyć wybór drewna księżycowego. Dla wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą, czym jest i przede wszystkim jakie ma właściwości, wszystko wyjaśniamy poniżej.

Czym jest drewno księżycowe?

Drewno księżycowe brzmi co najmniej dziwnie – żeby nie powiedzieć śmiesznie – a jednak faktycznie istnieje. Jego nazwę można bez problemu uzasadnić. Otóż pochodzi ono ze ścinki drzewa w odpowiedniej fazie księżyca. Drewno to znane było już w starożytności. Służyło chociażby do budowy statków dla Juliusza Cezara.

Czym charakteryzuje się drewno księżycowe?

Drewno księżycowe charakteryzuje się przede wszystkim tym, że szybko schnie, jest odporne na ogień i do tego nie ma tendencji do pęcznienia. Czy można wymarzyć sobie lepszy materiał do budowy domów? Jego ogromną zaletą jest to, że za ten właśnie rodzaj drewna nie biorą się żadne szkodniki, a dodatkowo wyróżnia się wysoką odpornością na grzyby.

Zastosowanie drewna księżycowego

Erwin Thoma w swojej książce „Na Długi Czas” opowiada o budowie domów z drewna księżycowego. Jednak jak się okazuje, mówi się na ten temat nie tylko w książkach. Dziś coraz częściej spotyka się domy wznoszone z użyciem właśnie tego rodzaju drewna. To między innymi do tego celu służy.

Domy z drewna księżycowego

Domy wznoszone z drewna księżycowego są wyjątkowe. Mają chronić mieszkańców nawet podczas pożaru. Tak zróżnicowane właściwości tego materiału sprawiają, iż cieszy się on coraz większą popularnością, także w dzisiejszym budownictwie. Co prawda firm oferujących domy z bali czy konkretnie z drewna księżycowego nie ma zbyt wiele, ale Poznań to miasto, w którym bez problemu można zlecić wykonanie budowy domu doświadczonym ekspertom. Warto zdecydować się na tę inwestycję nie tylko z uwagi na to, że taki dom będzie służył przez wiele lat, ale przede wszystkim z tego powodu, że jego konstrukcja ładnie się prezentuje. Wystarczy opracować dobry projekt, aby móc zlecić jego realizację profesjonalistom i niedługo później cieszyć się własnym domem, który jest nie tylko bezpieczny i komfortowy, ale również atrakcyjny wizualnie.

Inwestycja w dom z drewna księżycowego się opłaca

Jak się okazuje, wiele osób dopytuje, czy inwestycja w dom z drewna księżycowego się opłaca. Niektórzy szukają plusów i minusów tej przedziwnej konstrukcji. Okazuje się jednak, że na zaletach należałoby poprzestać, gdyż wad w ogóle nie mają, a jeżeli nawet, to i tak są nic nieznaczące. Dlaczego więc budowa domu z bali się opłaca? Powodów jest właściwie wiele:

  • jest bezpieczny
  • jego konstrukcja jest stabilna i odporna na wilgoć, grzyb, ogień i wiele innych czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych
  • estetycznie wygląda
  • jest tworzony z naturalnych materiałów
  • może służyć przez wiele długich lat

Gdyby tak się zastanowić, można byłoby wymienić dużo więcej zalet. Wiadomo jednak, że każdy zauważy w nim coś innego na plus i zapewne niejedną wadę, jak chociażby wysoki koszt budowy, czy czas, jaki jest na to potrzebny. Nie bez powodu jednak zatrudnia się specjalistów, którzy mają na tyle duże doświadczenie i bez problemu mogą zająć się realizacją nawet najbardziej skomplikowanego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *