Jak ocieplano domy w przeszłości?

drewno księżycowe
Drewno księżycowe – co to takiego?
22 lipca 2019
urządzanie domku ogrodowego
Jak urządzić domek ogrodowy na wakacje?
26 sierpnia 2019
ocieplanie domu szkieletowego

Aktualnie ocieplanie domu szkieletowego czy murowanego wygląda nieco inaczej niż w czasach, w których dzisiejszych materiałów izolacyjnych jeszcze nie znano. Z biegiem lat pojawiają się kolejne, nowe sposoby ocieplania budynków, które okazują się jeszcze skuteczniejsze i niezawodne.

Historia ocieplania domów sięga kilka tysięcy lat temu

Kilka tysięcy lat temu materiałami służącymi do ocieplania murowanego domu były: torf, słoma, a nawet suszona glina. Wszystko to miało na celu pogrubienie murów i tym samym zapewnienie wyższej temperatury we wnętrzu. Dawniej jednak niską temperaturę we wnętrzach domów uznawano za coś zupełnie normalnego. Dlatego też zakładano cieplejsze ubrania i stosowano grubsze pierzyny. Z biegiem czasu zapoczątkowano praktykę stosowania innych, nowocześniejszych materiałów służących do ocieplania domów.

Jeszcze do niedawna popularne metody ocieplania

Całkiem niedawno stosowano różne metody ocieplania domów. Niektóre z nich przetrwały do dziś, choć tak naprawdę nie brakuje także nowości, o których trzeba koniecznie wspomnieć.

Płyty styropianowe

Styropian służy do ocieplania wszystkich elementów budynków, poczynając od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne, poddasza oraz dachy, aż po konstrukcje specjalne. To jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Może ze względu na przystępną cenę, a może po prostu z uwagi na łatwy montaż. Styropian jest odporny na działanie wilgoci, nie przepuszcza jej nadmiaru, a także nie zmienia swoich właściwości termoizolacyjnych. Podstawowym minusem tego rodzaju ocieplenia jest brak odporności na wysokie temperatury i ogień.

Wełna mineralna

Wełna mineralna wyróżnia się przede wszystkim wysokim współczynnikiem przenikania wilgoci. Dlatego jest często stosowana w budownictwie domów z drewna. Takie ocieplenie zapewnia dużą paroprzepuszczalność. To pozwala na naturalną samoregulację poziomu wilgotności w mieszkaniu. Wełna jest ognioodporna. Ma jednak pewne wady – jest bardzo ciężka, a przez to stanowi duże obciążenie ścian zewnętrznych. Przez to nie zawsze może być wykorzystywana do ocieplania każdego budynku.

Pianka PUR – profesjonalne ocieplanie natryskowe

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się ocieplanie domów pianką PUR. Materiał ten nie posiada wad, jakie ma styropian i wełna mineralna. Pianka ta aplikowana jest natryskowo, sprawnie i wygodnie. Co ją wyróżnia?

  • lekka struktura
  • właściwości akustyczne
  • wysoka trwałość
  • szczelność
  • oszczędność w zakresie ogrzewania domu

Niezawodność pianki PUR wynika ze sposobu montażu. Dlatego ważne jest, aby wykonaniem tego procesu zajął się ktoś z doświadczeniem i wiedzą w danym zakresie. Niepoprawnie zastosowana pianka nie spełni wszystkich oczekiwań eksploatacyjnych, a co za tym idzie, będzie generować liczne problemy w przyszłości. Teraz ocieplanie domu szkieletowego pianką PUR cieszy się niemałym zainteresowaniem, a co za tym idzie, firm oferujących tego typu usługi też nie brakuje.

Najważniejsze jednak jest to, aby zlecić tę pracę profesjonalistom. Jeżeli więc szukasz fachowca, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Proponujemy profesjonalne ocieplanie domów szkieletowych pianką PUR w atrakcyjnych cenach. Postaw na jakość, wybierz usługi specjalistów, którzy przez lata zdobywają doświadczenie w ocieplaniu natryskowym pianką PUR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *