Jak zabezpieczyć dom ogrodowy na zimę?

domy drewniane całoroczne zachodniopomorskie
Jak chronić dom drewniany przed gryzoniami?
20 grudnia 2018
domy ogrodowe wielkopolska
Czym pomalować dom ogrodowy?
2 stycznia 2019
domy ogrodowe zachodniopomorskie

Domy drewniane powstają w różnych postaciach – mogą to być całoroczne domy drewniane, drewniane domy letniskowe oraz domy ogrodowe. Szczególnie te ostatnie zyskują na popularności w naszym kraju, głównie z powodu ich ogromnej praktyczności. Domki ogrodowe mogą być jednocześnie przechowalnią narzędzi, mebli ogrodowych, a nawet formą domku letniskowego, w którym można wypocząć. Trzeba jednak pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji – szczególnie podczas okresu zimowego. Jak skutecznie zabezpieczyć dom ogrodowy na zimę?

Dlaczego należy konserwować drewniane domki ogrodowe?

Drewniane domy – czy to całoroczne, czy to ogrodowe – wbrew pozorom zapewniają doskonałą izolację termiczną. Drewno jest również bardzo wytrzymałym materiałem budowlanym, czego wyraźnym dowodem są stare, wiejskie chaty, które potrafią mieć po kilkadziesiąt lat. Z drugiej jednak strony – z racji, że to materiał naturalny – jest narażony na zalęgnięcie się robactwa (np. korniki), a także mają dużą podatność na wilgoć, czego skutkiem jest jego odkształcanie. Chociażby z tych powodów należy pamiętać, aby taki dom ogrodowy odpowiednio zabezpieczyć i regularnie konserwować.

Nasz kraj jest wyjątkowy pod tym względem, że w ciągu roku zachodzą tutaj bardziej lub mniej dynamiczne zmiany atmosferyczne. Przez to, w jakiej strefie klimatycznej się znajdujemy, drewno jest szczególnie narażone na utratę swoich właściwości. Dlatego drewno przeznaczone do budowy musi być uprzednio zaimpregnowane i regularnie konserwowane. Zima jest wyjątkowa, ponieważ to właśnie o tej porze roku występują najniższe temperatury, topniejący śnieg, lód, który zamarza w szczelinach domu (mogący w przyszłości przyczynić się do rozwoju pleśni), a także ostre słońce. Dom ogrodowy w tym czasie jest właściwie pozostawiony samemu sobie, gdyż zimą rzadziej korzystamy z ogrodu (lub działki) i rzadziej go odwiedzamy.

Zabezpieczanie domu ogrodowego zimą

Dom ogrodowy jest o tyle specyficzny, że może być zarówno zwykłą, drewnianą budką, jak i mini domem letniskowym – wszystko zależy od tego, jakie mamy wobec niego oczekiwania i jak chcemy z niego korzystać. Aby jednak nam długo służył – nie ważne w jakiej postaci – musi być dobrze zabezpieczony w czasie zimy. Najlepiej zacząć od dokładnego oczyszczenia. Można to zrobić metodą, którą stosuje się na Podhalu, gdzie drewnianych domów nie brakuje. Należy umyć drewnianą elewację wodą, szarym mydłem oraz szczotką ryżową. Większe zabrudzenia (np. ślady żywicy, mech, odchodzący lakier) natomiast najlepiej usunąć za pomocą szpachelki.

Oczyszczone powierzchnie trzeba potem osuszyć, a następnie zetrzeć papierem ściernym (lub szlifierką) i pokryć je specjalnym środkiem impregnującym. Należy to zrobić przynajmniej dwa razy. Ów środek, zwany bejcą, wnika w głąb drewna oraz zabezpiecza jego zewnętrzną strukturę. Zwieńczeniem całego procesu konserwowania może być dodatkowe pokrycie drewna specjalną farbą bądź lakierem, który chroni go przed utraceniem elastyczności.

Jeżeli Twój drewniany dom ogrodowy posiada takie elementy jak okna, fundamenty czy rynny, warto również o nie zadbać. Fundamenty należy odpowiednio osłonić, okna uszczelnić, a rynny oczyścić z liści i innych śmieci. Dobrze jest też sprawdzić pokrycie dachowe pod kątem ewentualnych zacieków.

Jeżeli marzy Ci się dom ogrodowy z prawdziwego zdarzenia, zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą. Wykonujemy domy ogrodowe na podstawie istniejących już projektów, ale jesteśmy otwarci na indywidualne projekty otrzymane przez klienta. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *