Domy całoroczne – jakie drewno wybrać?

Pianka Pur
Czy pianka PUR jest szkodliwa?
25 października 2018
Dom w trakcie budowy
Jak ocieplić dom z bali?
18 listopada 2018
Dom z drewna w trakcie budowy

Całoroczne domy z drewna to coraz popularniejszy widok w zabudowaniu miejskim. Prezentują się imponująco, a ich właściciele chwalą inwestycje za ekologię i energooszczędność. Zanim jednak będziemy cieszyć się urokiem zabudowaniem w górskim klimacie należy poświęcić uwagę odpowiednio dobranym materiałom oraz pracom, dzięki którym powstała konstrukcja będzie nie tylko estetyczna, ale również satysfakcjonująca w codziennej eksploatacji. W artykule przedstawimy jakie drewno wybrać do budowy całorocznego domu z bali.

Na początek warto pamiętać o jednej podstawowej kwestii. Proces powstawania konstrukcji domu drewnianego może być realizowany metoda tradycyjną i szkieletową. Wybór metody warunkuje dobór zupełnie innych komponentów. Do budowy domu z powodzeniem wykorzystywane jest drewno:

– sosny
– świerku
– jodły
– modrzewia

Domy tradycyjne a domy szkieletowe – jaka jest między nimi różnica?

Dwie zasady wznoszenia konstrukcji wymagają odmiennych działań mimo wykorzystania potencjału tego samego surowca naturalnego. Według jednej drewno powinno być odpowiednio wysuszone, tak by wilgoć powierzchni surowca nie przekraczała 19%. Istotny jest zatem proces cięcia i przygotowania drewna, tak by naturalne soki nie prowadziły do zwiększenia zawilgocenia. Drugie podejście wykorzystuje mokre drewno, czyli takie w, którym wspomniana wcześniej wilgoć przekracza 19%. Metoda ta wymaga określonego czasu na schnięcie konstrukcji, co wydłuża proces  stawiania domu.

W procesie stawiania drewnianej konstrukcji istotne jest również dopasowanie drewna, które będzie zachowywało satysfakcjonujące właściwości w procesie eksploatacji. Szacuje się, że im drewno wilgotniejsze i bardziej miękkie tym wyraźniej pracuje. Ponadto istotną kwestia pozostaje osiadanie domów, które zostały postawione przy pomocy mokrego drewna. Wówczas proces dosychania i osiadania konstrukcji pozostaje poza naszą kontrolą.

Suche czy mokre? Jakie drewno najlepsze?

Zdecydowanie bezpieczniejszą metodą jest stawianie domu przy wykorzystaniu suchego drewna lub klejonego drewna, które ma zdecydowanie lepsze parametry niż drewno wilgotne i pozostaje popularne w tego typu zabudowaniach. Według specjalistów drewno klejone jest odporne na skręcanie i wyróżnia się mniejszym współczynnikiem pęknięć.

Podsumowanie

Dobór komponentów, z którego zostanie wykonany projekt domu jest istotny w procesie eksploatacji. By dom mógł służyć przez lata i gwarantować satysfakcje etapy budowy powinny być wykonane pod okiem sprawdzonych fachowców, którzy wykorzystują potencjał nowoczesnych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *