Całoroczne domy z drewna to coraz popularniejszy widok w zabudowaniu miejskim. Prezentują się imponująco, a ich właściciele chwalą inwestycje za ekologię i energooszczędność. Zanim jednak będziemy cieszyć się urokiem zabudowaniem w górskim klimacie należy poświęcić uwagę odpowiednio dobranym materiałom oraz pracom, dzięki którym powstała konstrukcja będzie nie tylko estetyczna, ale również satysfakcjonująca w codziennej eksploatacji. W artykule przedstawimy jakie drewno wybrać do budowy całorocznego domu z bali.
Na początek warto pamiętać o jednej podstawowej kwestii. Proces powstawania konstrukcji domu drewnianego może być realizowany metoda tradycyjną i szkieletową. Wybór metody warunkuje dobór zupełnie innych komponentów. Do budowy domu z powodzeniem wykorzystywane jest drewno:
– sosny
– świerku
– jodły
– modrzewia
Dwie zasady wznoszenia konstrukcji wymagają odmiennych działań mimo wykorzystania potencjału tego samego surowca naturalnego. Według jednej drewno powinno być odpowiednio wysuszone, tak by wilgoć powierzchni surowca nie przekraczała 19%. Istotny jest zatem proces cięcia i przygotowania drewna, tak by naturalne soki nie prowadziły do zwiększenia zawilgocenia. Drugie podejście wykorzystuje mokre drewno, czyli takie w, którym wspomniana wcześniej wilgoć przekracza 19%. Metoda ta wymaga określonego czasu na schnięcie konstrukcji, co wydłuża proces stawiania domu.
W procesie stawiania drewnianej konstrukcji istotne jest również dopasowanie drewna, które będzie zachowywało satysfakcjonujące właściwości w procesie eksploatacji. Szacuje się, że im drewno wilgotniejsze i bardziej miękkie tym wyraźniej pracuje. Ponadto istotną kwestia pozostaje osiadanie domów, które zostały postawione przy pomocy mokrego drewna. Wówczas proces dosychania i osiadania konstrukcji pozostaje poza naszą kontrolą.
Zdecydowanie bezpieczniejszą metodą jest stawianie domu przy wykorzystaniu suchego drewna lub klejonego drewna, które ma zdecydowanie lepsze parametry niż drewno wilgotne i pozostaje popularne w tego typu zabudowaniach. Według specjalistów drewno klejone jest odporne na skręcanie i wyróżnia się mniejszym współczynnikiem pęknięć.
Dobór komponentów, z którego zostanie wykonany projekt domu jest istotny w procesie eksploatacji. By dom mógł służyć przez lata i gwarantować satysfakcje etapy budowy powinny być wykonane pod okiem sprawdzonych fachowców, którzy wykorzystują potencjał nowoczesnych technologii.