Ocieplanie natryskowe – na czym polega?

domy letniskowe drewniane wielkopolska
Czy drewno ma właściwości relaksacyjne?
22 maja 2019
Główne zdjęcie domu z drewna
Technologia budowy domu drewnianego
26 czerwca 2019
termoizolacja PUR

W Polsce ocieplanie natryskowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego też warto dokładnie mu się przyjrzeć. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak w rzeczywistości działa ocieplanie natryskowe i jakie są jego największe zalety.

Na czym polega ocieplanie natryskowe?

Metoda natryskowa najprościej rzecz mówiąc, polega po prostu na natrysku specjalnego materiału na ocieplane powierzchnie. Mowa tutaj przede wszystkim o popularnej piance poliuretanowej albo lepiszczu celulozowym, który jest rzadziej stosowany. Wymienione materiały nanosi się na ocieplane powierzchnie specjalnymi urządzeniami wysokociśnieniowymi, dzięki czemu można uzyskać jednolitą warstwę ocieplenia, która może pochwalić się brakiem nawet najmniejszych spoin i mostków termicznych.

Jakie największe korzyści?

Jedną z największych zalet metody natryskowej jest przede wszystkim to, że znacząco przyśpiesza ona ocieplanie budynku. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można zaoszczędzić sporo cennego czasu i nerwów przy pracach budowlano-remontowych. Dla wielu inwestorów sporą zaletą będą również oszczędności finansowe, które jak powszechnie wiadomo odgrywają ważną rolę. Koszty ocieplania natryskowego nie są wygórowane, dlatego też z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Ocieplanie natryskowe może pełnić również rolę izolacji akustycznej, dlatego też jest to idealny wybór dla osób, które mają mieszkania blisko zatłoczonej drogi. Metoda natryskowa ogranicza straty ciepła, dzięki czemu można skutecznie obniżyć koszty ogrzewania mieszkania.

Z jakiego materiału wykonać ocieplenie?

Jak wspomniano powyżej przy ocieplaniu natryskowym, można skorzystać nie tylko z pianki poliuretanowej, ale można wykonać również izolację celulozową. Oba materiały doskonale nadają się do ocieplanie elewacji, podłóg, stropów piwnic, ścian wewnętrznych albo dachów. Sporą zaletą tych materiałów jest przede wszystkim to, że są one bardzo uniwersalne, dlatego też można nimi ocieplić powierzchnie betonowe, drewniane, metalowe albo stalowe. Warto wspomnieć również i o tym, że oba materiały można wykorzystać zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Pamiętać należy jedynie o tym, aby przy ociepleniach zewnętrznych zadbać o wykonanie porządnego zabezpieczenia przed wilgocią. Przy pomocy natrysku włókna celulozowe i piana poliuretanowa, bez żadnego większego problemu może dotrzeć nawet do trudno dostępnych szczelin.

Dlaczego warto postawić na ocieplanie natryskowe?

W dzisiejszych czasach ocieplanie natryskowe jest najciekawszą alternatywą dla zwykłej wełny mineralnej, która niestety może znacząco obciążać konstrukcje budynku. Izolacje natryskowe doskonale sprawdzą się przede wszystkim przy ocieplaniu bardzo skomplikowanych projektów. Jest to najprostszy i najszybszy sposób, aby zapewnić właściwą energetykę domu. Pianka PUR może pochwalić się dużą trwałością, dlatego też jest to jedna z tych inwestycji, która na pewno szybko się zwróci.

Natryskowe ocieplanie doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego, ale również w budownictwie przemysłowym i usługowym. Natryskowe materiały ocieplające są łatwe w montażu, obróbce oraz transporcie, dlatego też praktycznie każdy może skorzystać z ich dobrodziejstwa. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że ocieplenia natryskowe mogą pochwalić się dużą odpornością na pleśń, grzyby i niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. Nawet po wielu latach użytkowania, ocieplenie natryskowe zachowa swoje właściwości termoizolacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *