Pianka PUR a wilgoć – czy chłonie ona wodę?

domy letniskowe drewniane wielkopolska
Drewniane domy letniskowe a przepisy w 2019 roku
4 marca 2019
Dom z drewna w trakcie budowy
Budowa domów drewnianych – fakty i mity
1 kwietnia 2019
termoizolacja PUR

Pianki poliuretanowe są stosowane w budownictwie od stosunkowo krótkiego czasu. Mimo to zdążyły już sobie zasłużyć na opinię materiałów, bez których trudno się obejść. Ich właściwości izolacyjne – zarówno termiczne, jak i akustyczne – czynią z nich lidera rynku materiałów uszczelniających. Jak w tym kontekście przedstawiają się parametry pianki PUR w kontakcie z wodą?

Kwestia nasiąkliwości pianki PUR

Na temat nasiąkliwości pianek poliuretanowych krąży wiele przeczących sobie nawzajem opinii. Dotyczy to zarówno informacji dostępnych dla laików w Internecie, jak i poglądów specjalistów, którzy w toku wykonywania swoich zawodów korzystają z izolowania pianką.

Należy tu zaznaczyć, że każdy materiał porowaty będzie ze swojej natury podatny na wnikanie substancji z zewnątrz. Pianka PUR należy do tego rodzaju materiałów. W jej przypadku istotniejsze jest to, czy wchłanianie wody jest w stanie nastąpić w stopniu potencjalnie zaburzającym funkcjonalność materiału lub przyspieszającym jego degradację. Wydaje się, że tego rodzaju procesy zachodzą w piance w stopniu minimalnym.

Wilgotne środowisko sprzyja jednak również rozwojowi pleśni i innych grzybów, których zarodniki dostają się do układu oddechowego człowieka, przyczyniając się do powstania alergii, astmy i innych poważnych chorób. Choć poliuretan nie stwarza warunków korzystnych do przetrwania kolonii pleśni, użytkownicy pianek wyrażają obawę, iż pleśń może się do pewnego momentu rozwijać na powierzchni pianki pod wpływem wilgoci w powietrzu, a cząsteczki wody uwięzione w komórkach pianki podwyższą ogólną wilgotność pomieszczenia.

Pianka zamknięto-komórkowa a wpływ wody

Twarda pianka PUR występuje w dwóch podstawowych rodzajach, różniących się między sobą formą, jaką przybierają ich komórki. Dzielimy je na pianki zamknięto-komórkowe oraz otwarto-komórkowe, a nazwy te dobrze podsumowują ogólną budowę danego typu pianki.

Pierwsze z wymienionych rodzajów pianek charakteryzują się gęstością od 30-60kg/m³, a większość ich komórek pozostaje zamknięta, co oznacza, że woda nie ma możliwości przedostania się do wnętrza pianki. Jeżeli użyjemy ich w celach termoizolacyjnych w budynkach gospodarskich, nic nie stoi na przeszkodzie, by pianka ta regularnie stykała się z wodą, np. podczas sprzątania.

Odporność na wchłanianie wody jest również szczególnie ważnym kryterium przy doborze materiałów izolacyjnych dla fundamentów budynków, dlatego sprawdzają się tu pianki o zamkniętych komórkach. Konsekwencje zatrzymywania wilgoci w fundamentach, które wyjdą na jaw już po wykończeniu całości, będą dla właściciela domu oznaczały niebotyczne nakłady finansowe na ich remediację.

Pianka otwarto-komórkowa a wpływ wody

Pianki otwarto-komórkowe natomiast, cechujące się gęstością w przybliżeniu 12kg/ m³, mają większe możliwości w zakresie wentylacji materiału. Przez komórki otwarte swobodnie krąży powietrze z zawartością wilgoci, dlatego tego rodzaju pianka PUR jest określana jako paro-przepuszczalna.

Z tego względu pianki otwarto-komórkowe można określić mianem pianek chłonących wodę, jednak trzeba pamiętać, że wyróżniamy wśród nich co najmniej kilka podgrup o zróżnicowanej nasiąkliwości. Aby dowiedzieć się, z jakim konkretnie typem pianki otwarto-komórkowej mamy do czynienia, należy skonsultować się ze specyfikacją producenta, gdzie będzie widnieć zakres dopuszczalnej normy, oznaczony EN 1609.

Kontrola nasiąkliwości przed wprowadzeniem produktów na rynek wiąże się z umieszczeniem próbek pianki w wodzie na okres około doby. Pianki otwarto-komórkowe ze względu na ich zdolność do odprowadzania wody stosuje się m. in. w izolacji górnych części domu, takich jak strych. Takie ich wykorzystanie daje pewność, że budynek zostanie właściwie zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych, a więźbie dachowej nie będzie groziło zniszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *