Pianka PUR – zalety i wady

urządzanie domku ogrodowego
Jak urządzić domek ogrodowy na wakacje?
26 sierpnia 2019
Główne zdjęcie domu z drewna
Jaka jest najlepsza pora na budowę domów z drewna?
8 października 2019
ocieplanie domu

Aktualnie ocieplanie pianką PUR cieszy się dużym zainteresowaniem i jak się okazuje nie bez powodu. Ma wiele zalet. Nie należy jednak zapominać o wadach, których jej mimo wszystko też nie brakuje. Warto więc poznać zarówno wady, jak i zalety ocieplania budynków tego rodzaju materiałem.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Pianka PUR, czyli poliuretanowa nie tylko ma dobre parametry, ale również wykazuje się większą trwałością niż inne rozwiązania. Może służyć do ocieplania praktycznie każdego budynku – nowego i zbudowanego nawet kilkanaście lat wcześniej. Składniki pianki PUR są następujące:

  • Pierwszy składnik: katalizator, alkohole wyższego rzędu, środek powierzchniowo czynny, gaz spieniający i zamykający pory.
  • Drugi składnik: mieszanina izocyjanianów.

Wady i zalety pianki poliuretanowej

Pianka PUR nie ma wielu wad, ale o jej zaletach można mówić długo. Warto poznać jedne i drugie. Będzie łatwiej podjąć decyzję, czy warto zainwestować w tę metodę ocieplania, czy może jednak lepiej rozejrzeć się za innym materiałem służącym do tego samego celu.

Wady pianki PUR

Pianka poliuretanowa nie jest odporna na promieniowanie UV. Z uwagi na to, że jest łatwopalna, trzeba wybrać taką, która została wykonana z materiału samogasnącego. To pozwoli zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Niewłaściwie położona może przyczynić się do strat energetycznych, dlatego ocieplanie tą metodą wiąże się z koniecznością skorzystania z usług fachowców, co automatycznie prowadzi do poniesienia dodatkowych kosztów.

Zalety pianki PUR

Ocieplanie przy pomocy pianki PUR chroni przed utratą ciepła w okresie zimy i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Materiał ten jest bardzo trwały i może służyć przez minimum 25 lat. Co najważniejsze, pianka jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i otoczenia – nie wydziela żadnych płynów, zapachów czy substancji toksycznych. Skutecznie uszczelnia nawet trudno dostępne miejsca. Pianka poliuretanowa bardzo szybko się utwardza i dobrze przyczepia się do każdego podłoża. Cechuje ją paroprzepuszczalność oraz bezspoinowość.

Ogromną zaletą pianki jest to, że „oddycha”, a to gwarantuje lepszą jakość powietrza w pomieszczeniu. Ocieplanie budynku przy użyciu tego materiału przebiega bardzo sprawnie i zwykle bezproblemowo. Inną jego zaletą jest to, że skutecznie zabezpiecza konstrukcje metalowe przed korozją, drewno przed grzybami i pleśnią, a pozostałe powierzchnie przed bakteriami, owadami i gryzoniami. Chociażby z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem właśnie tej metody ocieplania. Warto również wspomnieć, że stosowanie pianki poliuretanowej pozwala zatrzymać kurz i pył przed przedostaniem się do pomieszczeń. To dlatego jest świetnym materiałem dla alergików i astmatyków. Jego zaletą jest też to, że nie gnije i nie butwieje, a do tego wykazuje się dużą odpornością na niskie oraz wysokie temperatury.

Podsumowanie

Z powyższego wynika, że ocieplanie pianką PUR ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jeżeli czynność ta jest wykonywana przez fachowców, nie ma najmniejszych szans na jakiekolwiek niepowodzenie. Warto w takim razie rozejrzeć się za kimś, kto ma doświadczenie w ocieplaniu przy użyciu tej właśnie metody. Zapewne i on wspomni, jakie zalety ma ten materiał i jakie wady trzeba wziąć pod uwagę. W każdym razie ocieplanie pianką poliuretanową jest w ostatnich latach bardzo polecane, więc wszystko wskazuje na to, że są ku temu ważne powody. Zresztą to samo wynika z powyższego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *