Technologia budowy domu drewnianego

termoizolacja PUR
Ocieplanie natryskowe – na czym polega?
11 czerwca 2019
domki ogrodowe
Projekt domku ogrodowego
12 lipca 2019
Główne zdjęcie domu z drewna

Domy drewniane zyskują coraz więcej zwolenników. Buduje się je szybciej niż tradycyjne domy, a do tego są sporo tańsze. W naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że domy z drewna nadają się do zamieszkania tylko przez pewną część roku. Nie jest to prawda. Nowoczesna technologia budowy domu drewnianego sprawia, że można korzystać z niego bez obaw przez cały rok.

Fundamenty

Domy z drewna całoroczne mają betonowe fundamenty. Najpierw wytycza się zarys planowanego budynku. Następnie robi się wykop pod wylanie fundamentów. Beton jest wzmocniony stalowym zbrojeniem. Gdy beton już dobrze wyschnie zostaje zabezpieczony przed przenikaniem wilgoci. Ściany fundamentowe wypełnia się zagęszczonym piaskiem lub żwirem. Później, wystarczy już tylko położyć warstwę styropianu, który ociepli fundament. Całość fundamentów przykrywana jest siatką i zalewana betonem. Tak przygotowana może być podstawą dla powstającego domu z drewna.

Stawianie ścian

Domy drewniane najczęściej stawia się z wykorzystaniem gotowych elementów, czyli modułów. Posadawia się je na warstwie izolacyjnej. Na tym etapie stawia się wyłącznie ściany zewnętrzne, których rozmiar musi być dokładnie dopasowany do wymiarów fundamentów. Ważne jest też, aby stawianie ścian było bardzo precyzyjne i staranne. Muszą one stać prostopadle do fundamentów i do siebie nawzajem. Błędy popełnione w tym momencie będą właściwie nieodwracalne. Krzywo posadowione ściany będą nadawały się wyłącznie do demontażu, a być może nawet do wyrzucenia. Gdy ściany zewnętrzne już stoją, można przystąpić do konstrukcji dachu.

Po wmurowaniu komina można zamknąć dach. Przykrywany jest on specjalną membraną, która chroni przed wiatrem i wilgocią. Na zewnątrz można położyć dowolny rodzaj okładzin – np. tradycyjną dachówkę lub bardziej praktyczną i sporo tańszą blachodachówkę. Od środka dach oczywiście, ociepla się z wykorzystaniem wełny mineralnej. Następnym krokiem jest montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Warto korzystać ze stolarki przeznaczonej dla domów pasywnych. Na tym etapie należy dołożyć starań, by nie było powstały mostki ciepła i jego starty. Domy drewniane całoroczne muszą być dobrze ocieplone, aby ich ogrzewanie zimą było skuteczne.

Wnętrza

Stropy pokrywa się deską stropowo-podłogową. Jest ona przystosowana do wytrzymywania bardzo dużych obciążeń. Po wykonaniu podłóg można postawić ścianki działowe w miejscach, które uwzględnia projekt. Następnie przeciągane są w nich instalacja wodociągowa i elektryczna. W tym momencie można też rozłożyć instalację ogrzewania podłogowego, która dodatkowo wpłynie na minimalizowanie strat ciepła. Od wewnątrz ściany najprościej jest wyłożyć płytami gipsowo-kartonowymi. W wilgotnych pomieszczeniach można stosować płyty wodoodporne. Jeśli chodzi o wykończenia i aranżację wnętrz to do tematu można podejść dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku domów w budownictwie tradycyjnym.

Z zewnątrz

Prace wykończeniowe na zewnątrz budynku polegają na pokryciu go płytami. Powinny one być wodoodporne, ognioodporne i równocześnie paroprzepuszczalne. Takie płyty można bez obaw pokrywać tynkiem. Elewację można ozdobić elementami drewnianymi, ale nie ma takiej konieczności. Całe drewno może zostać ukryte pod tynkiem. Dobrze, by miał on właściwości paroprzepuszczalne tak jak znajdujące się pod nim płyty. Na pierwszy rzut dom z drewna nie różni się niczym od domu zbudowanego tradycyjnymi metodami. Z tą jednak różnicą, że przeciętna budowa domu drewnianego trwa od miesiąca do trzech miesięcy. W przypadku domów ceglanych jest to wynik nieosiągalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *